استراتژی محتوا برنامه ای است که در آن از انواع مختلف محتوا از جمله صوتی، بصری و یا نوشتاری برای دستیابی به اهداف تجاری خود استفاده می‌شود. یک استراتژی محتوای موفق، مخاطبان هدف شما را در هر مرحله از قیف فروش جذب می کند و حتی پس از خرید نیز آنها را درگیر می کند. در این مقاله از تیم تحریریه اخبار رسمی به اجمال مطالبی را در باره استراتژی محتوا و نحوه تدوین یک استراتژی موفق محتوا توضیح داده شده است که می خوانید:‌

یکی از اهداف کسب و کار شما افزایش آگاهی از برند است. برای رسیدن به این هدف، ممکن است یک استراتژی محتوا که بر SEO تمرکز دارد، برای افزایش دید وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو هدایت ترافیک به سمت محصولات یا خدمات خود، اجرا کنید.

درباره آگاهی از برند، بیشتر مطالعه کنید

استراتژی صحیح برای رسیدن به آگاهی از برند چیست؟

چطور برای کسب و کار خود «آگاهی از برند» ایجاد کنیم؟

آگاهی از برند یا brand awareness  چیست؟

صاحبان مشاغل جدید ممکن است تصور کنند که داشتن یک استراتژی خوب برای محتوا خوب است؛ اما ضروری نیست. با این حال، تولید محتوای باکیفیت می تواند در ایجاد اعتماد با مخاطبان جدید و موفقیت در طولانی مدت بسیار ارزشمند باشد.

در اصل، یک استراتژی محتوای خوب پایه و اساس مراحل جذب و لذت شما در سفر خریدار است که از چارچوب بازاریابی درونگرا پیروی می کند. همراه با جذب مشتریان بالقوه به برند خود، می توانید از استراتژی محتوا برای فروش و رضایت مشتری استفاده کنید.

به علاوه، با توجه به اینکه 70 درصد از بازاریابان به طور فعال در بازاریابی محتوا سرمایه گذاری می کنند، بسیار مهم است که یک استراتژی محتوای خوب برای رقابت در صنعت خود ایجاد کنید.

هنگامی که یک استراتژی محتوا ایجاد می کنید، باید به چند سوال پاسخ دهید که برخی از این سوالات در این مقاله آمده است:

چه کسی محتوای شما را خواهد خواند؟

 مخاطب هدف محتوای شما چه کسانی هستند؟ برای چند مخاطب محتوا تولید می کنید؟

همانطور که کسب و کار شما ممکن است بیش از یک نوع مشتری داشته باشد، استراتژی محتوای شما می تواند بیش از یک نوع کاربر را تامین کند. استفاده از انواع محتوا و کانال ها به شما کمک می کند محتوایی را ارائه دهید که برای هر شخص خاصی طراحی شده است.

چه مشکلی را برای مخاطبان خود حل خواهید کرد؟

در حالت ایده‌آل، محصول یا خدمات شما مشکلی را که می‌دانید مخاطبانتان دارند را حل می‌کند. به همین ترتیب، محتوای شما با شروع به شناسایی و رسیدگی به آن، مخاطبان خود را آموزش می دهد.

یک استراتژی محتوای صحیح از افراد در هر دو طرف محصول شما پشتیبانی می کند: کسانی که هنوز در حال کشف چالش های اصلی خود هستند و کسانی که قبلاً از محصول شما برای غلبه بر این چالش ها استفاده می کنند.

محتوای شما راه حل(هایی) را که ارائه می دهید تقویت می کند و به شما کمک می کند تا اعتبار خود را نزد مخاطبان هدف خود ایجاد کنید.

چه چیزی شما را منحصر به فرد می کند؟

 رقبای شما احتمالاً محصولی مشابه محصول شما دارند، به این معنی که مشتریان بالقوه شما باید بدانند چه چیزی محصول شما را بهتر می کند یا حداقل، متفاوت می‌کند.

شاید دارایی اصلی شما این باشد که شرکت شما سال ها تاسیس شده است. یا شاید صدای برند منحصر به فردی دارید که باعث می شود از رقبای خود متمایز شوید. برای اثبات اینکه چرا ارزش خرید را دارید، باید ثابت کنید که چرا ارزش شنیدن را دارید. هنگامی که متوجه شدید، آن پیام را در محتوای خود نفوذ کنید.

روی چه قالب های محتوایی تمرکز خواهید کرد؟

 برای اینکه بفهمید روی چه قالب هایی تمرکز کنید، باید مخاطبان خود را در جایی که هستند ملاقات کنید. اگرچه ممکن است وسوسه شوید که یک پادکست راه اندازی کنید، زیرا در چند سال اخیر بسیار رشد کرده است، یا یک کانال YouTube راه اندازی کنید، اما ابتدا باید این مسئله را دریابید که مخاطبان شما در چه پلتفرم‌هایی فعالیت بیشتری دارند.

در غیر این صورت، ممکن است وقت خود را برای تولید محتوایی تلف کنید که یا به مخاطب شما نرسد یا توجه آنها را جلب نکند. هنگامی که بهترین فرمت ها را شناسایی کردید، شروع به ایجاد بودجه برای ارزیابی منابعی کنید که می توانید برای اجرای این استراتژی اختصاص دهید.

در چه کانال هایی منتشر خواهید کرد؟

 همان طور که می توانید محتوا در قالب های مختلف ایجاد کنید، کانال های مختلفی نیز خواهید داشت که می توانید در آنها منتشر کنید، از وب سایت خود گرفته تا رسانه های اجتماعی. این باز هم نشان دهنده محل فعالیت مخاطبان شما خواهد بود. اگر مخاطبان شما محتوای ویدئویی طولانی را ترجیح می دهند، می توانید محتوای خود را در YouTube منتشر کنید. اگر مخاطب جوان‌تری دارید که محتوای سریع را دوست دارد، می‌توانید TikTok و Instagram را انتخاب کنید.

چگونه تولید و انتشار محتوا را مدیریت خواهید کرد؟

اینکه چگونه تمام محتوای خود را ایجاد و منتشر می کنید، می تواند یک کار دلهره آور باشد. قبل از اجرا، مهم است مشخص کنید:

  • چه کسی چه چیزی را خلق کند؟
  • چه جایی مناسب انتشار است؟
  • چه زمانی محتوا باید منتشر شود؟

در یک تیم کوچک، این ممکن است به اندازه کافی آسان باشد زیرا ممکن است شما تنها تصمیم گیرنده باشید. همان طور که شرکت شما رشد می کند، ممکن است لازم باشد با چندین تیم محتوا همکاری کنید تا یک فرآیند موثر را کشف کنید.

استراتژی های محتوای امروزی با مدیریت محتوا از نقطه نظر موضوع از درهم ریختگی جلوگیری می کند. هنگام برنامه ریزی یک تقویم سرمقاله محتوا پیرامون موضوعات، می توانید به راحتی پیام شرکت خود را تجسم کنید و در طول زمان خود را به عنوان یک مرجع در بازار خود مطرح کنید.

با اخبار رسمی همراه باشید تا در مقاله‌های آینده بیشتر به مبحث استراتژی محتوا و تولید محتوا بپردازیم.