ما در بازه‌ی زمانی خاصی زندگی می‌کنیم. وضعیت اقتصادی و بحران مالی بسیاری از اقتصادهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است. رقیبان از سراسر نقاط جهان، قیمت‌های بهتری پیشنهاد می‌دهند که شکست دادن آن‌ها را دشوار می‌کند. ترکیب این مشکلات با تغییرات پرسرعت و پرپیچ‌وتاب فناوری، جنگ‌ها، ناپایداری‌های سیاسی، مهاجرت‌های دست جمعی، تخریب محیط زیست، بلایای طبیعی و تهدیدات تروریستی، برندها را از هرطرف به سمت آینده‌ی نامعلومی سوق می‌دهد.

برای کارگزاران روابط عمومی که به دنبال شکل دادن به تصورات یک برند هستند، داشتن یک استراتژی قوی برای از بین بردن این‌گونه عدم قطعیت‌ها بسیار ضروری است. باید بدانیم که مشتریان نیز هیچ‌گاه ثابت نخواهند ماند، آن‌ها تغییر خواهند کرد، زیرا آن‌ها به دنبال بهترین‌ها هستند و محصولی را می‌خواهند خریداری کنند که نیاز آن‌ها را به خوبی برطرف کند.

روابط‌‌عمومی نقش بسزایی در شکل‌دهی به هویت برند دارد و قطعاً سازمان‌هایی موفق هستند که قادر باشند در فرصتی کوتاه سریع‌ترین استراتژی‌های روابط‌عمومی صحیح و متناسب با هویت برند را خلق کنند.

امروزه برندها می‌بایست انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشند، چرا که نیاز مشتریان به سرعت در حال تغییر است. از طرفی این انعطاف‌پذیری نباید زیاده از حد باشد، چرا که در اینصورت، هویت آن برند ممکن است از بین برود. به همین دلیل قصد داریم در این نوشته به اصول استراتژی‌ چابک در روابط عمومی بپردازیم و راهنمایی‌های اولیه و تخصصی در این‌باره را مطرح کنیم.

 

استفاده از رویکرد موازی

اصول روابط عمومی همواره به ما آموخته که گام به گام عمل کنیم و کمپین روابط عمومی خود را بوسیله‌ی یک سری کارهای منظم و سریالی، شکل داده و پیش ببریم. با این‌حال این رویکرد خطی در روابط عمومی برای ما انعطاف‌پذیری لازم و سریع را جهت مواجهه با یک وضعیت جدید و مقابله با بحران، فراهم نخواهد کرد و ممکن است نام برند به‌سرعت لکه‌دار شود.

اغلب برندها قبل از ارائه‌ی محصولات خود مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای روی مشتریان انجام می‌دهند، اما نتایج این تحقیقات برای همیشه پایدار نخواهد ماند. طبق برآوردهای صورت گرفته، در بیشتر صنایع طول عمر ارزش این داده‌های تحقیقاتی، حدود سه ماه است. در دیدگاه سنتی روابط عمومی، تا زمانی‌که نخواهید به مرحله‌ی بعدی تولیدات وارد شوید، لزومی به انجام تحقیقات نخواهد بود. اما در عصر حاضر عملا این مسئله غیر ممکن است چرا که احتمال دارد از آخرین باری که بر روی مشتریان خود تحقیقات میدانی انجام داده باشید، حداقل یک سال گذشته باشد که در این صورت از اعتبار اطلاعاتی ساقط خواهد شد.

راه‌حل چیست؟ راه‌اندازی کمپین و انجام تحقیق به صورت همزمان.

 

با متخصصان رشته‌های مختلف همکاری کنید

کار کردن به شکل موازی این امکان را فراهم می‌آورد که تمامی ایده‌ها و ورودی‌ها به یکدیگر کمک کنند تا در نهایت یک خروجی ایده‌آل پدید آید. این‌گونه توانایی در کار تیمی در پاسخ به بحران‌ها پشتوانه‌ی خوبی به شمار می‌آید. بدون رویکرد چابک، هر بحران کوچک پیش آمده ممکن است حل نشدنی به نظر برسد.

زمانی که یک استراتژی برندسازی چابک مورد استفاده قرار بگیرد - یک استراتژی‌‌ای که از هرنظر یک استراتژی روابط عمومی جامع باشد - می‌تواند به سرعت تولید شود و نتایج باورنکردنی نیز در پی داشته باشد. تیمی که بر مبنای این استراتژی شکل می‌گیرد، می‌بایست تمامی رشته‌های ضروری را درخود جای دهد، به این معنی که تنها شامل نویسنده و طراح نباشد، بلکه نمایندگانی از رشته‌های مختلف دیگر را نیز داشته باشد، از جمله بازاریابی، ساخت و ساز، مهندسین مرتبط به خط تولید و غیره.

این استراتژی موجب آسان شدن تصمیم‌گیری‌ها و اقدام‌ها خواهد شد و تأثیر بسزایی بر روی برندینگ خواهند داشت، از طرفی می‌دانیم که ممکن است رسانه‌های اجتماعی خیلی سریع‌تر باعث آسیب رسیدن به نام برند شود. واکنش یک تیم روابط عمومی معمولی در مقابل اتفاق‌های این چنینی نتایج خوبی در پی نخواهد داشت. در حالیکه همکاری با متخصصان رشته‌های مختلف نه تنها برای شرایط بحرانی مفید است و پشتوانه‌ی کاری خوبی فراهم می‌آورد، بلکه موفقیت‌های روابط عمومی را نیز تقویت می‌کند.

 

توانایی عملکرد سریع را داشته باشید

روابط عمومی چابک در سازمان می‌بایست شامل پایه‌ترین اصول استراتژی سازمانی هم باشد. با افزایش رخدادهایی که نیازمند عکس‌العمل سریع روابط عمومی سازمانی هستند، می‌بایست چندین مدل ارتباطی طراحی و به طور همزمان پیاده‌سازی شود. و یا به بیانی ساده‌تر بهتر است همیشه برنامه‌ی جایگزینی داشته باشد تا در صورت شکست، توانایی تصمیم‌گیری بر مبنای برنامه‌های جایگزین داشته باشید، و مسیرهای دیگری را که به شکل اصولی و معقول طراحی شده‌اند در پیش گیرید.

تیم‌هایی که تنها بر پایه‌ی یک برنامه‌ریزی خاص پیش می‌روند، با شکست این برنامه‌، راهی که برای آن‌ها باقی می‌ماند تنها راه بازگشت و طی دوباره‌ی مسیر است، که در این صورت زمان و هزینه‌ی زیادی به هدر خواهد رفت.

 

دست به کار شوید

دستورالعمل‌ها وقتی کارساز خواهند بود که اجرا شوند. با قدم‌های کوچک همچون جلسات سرپایی روزانه شروع کنید. این قدم‌ها کوچک است اما شروع تغییرات بزرگ استراتژی‌های شما خواهند بود. تبحر خود را در انجام و مدیریت کارهای همزمان افزایش دهید و ارتباطات مناسبی با افراد رشته‌های مختلف برقرار کنید، با آن‌ها ایده‌های مشترک و خلاق بسازید، و بهترین ایده‌های خود را با همفکری به مرحله‌ی اجرا درآورید. همچنین می‌توانید برای افزایش سرعت در اعمال استراتژی‌های مربوط به روابط عمومی از خدمات اخبار رسمی استفاده کنید. برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.