همه‌ی افرادی که در حوزه‌ی برندینگ فعالیت دارند، نقش روابط عمومی در خلق برند را محوری و کلیدی می‌دانند. این روزها همه‌ی ما می‌دانیم که نقش رسانه‌ها مثل تلویزیون، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در تصمیم‌های خرید بسیار تاثیرگذار است. البته منظورمان تبلیغات نیست، اجازه دهید با یک مثال ساده توضیح دهیم، تصور کنید وارد سایتی شده‌اید یک مقاله‌ی بسیار باکیفیت توجه شما را بیشتر جلب می‌کند یا بنرهای کناری سایت؟ مطمئنا مقاله‌ای که ارزشمند بوده و حاوی نکات مهمی است تاثیر بیشتری در جذب شما به محصول و یا برند مورد نظر دارد.

مردم به تبلیغات اعتماد ندارند چون در طول زمان به آن‌ها ثابت شده که اغلب تبلیغات‌ها اغراق می‌کنند و نتایج خوبی ارائه نمی‌دهند، بنابراین حتی اگر واقعیت را هم بگویید مردم با شک به شما نگاه خواهند کرد. اما بسیار کم پیش می‌آید که یک مقاله‌ی علمی و یا آموزشی از یک برند را بخوانیم و به آن اعتماد نکنیم.

با این وجود، بسیاری از برندها هنوز نتوانسته‌اند در بخش روابط عمومی خود به خوبی عمل کنند، زیرا حوزه فعالیت روابط عمومی بسیار گسترده است. برای پیشبرد صحیح روابط عمومی باید نکات ریز بسیاری را رعایت کرد. در این مطلب تعدادی از نکات ضروری برای اثربخشی روابط عمومی را مطرح می‌کنیم.

 

روابط عمومی مکمل بازاریابی است

روابط عمومی مکمل بازاریابی است. نباید به روابط عمومی به عنوان بخش جدایی از بازاریابی نگاه کرد، بلکه این دو کاملاً باهم ادغام شده و جدایی‌ناپذیرند. خلاقیت‌های هوشمندانه‌ی زیادی برای نفوذ در رسانه‌ها و آگاهی مصرف‌کنندگان از طریق رسانه‌های اجتماعی، دیجیتال، صحبت‌های کلامی و مکالمات، لازم است. روابط عمومی نه تنها به رشد و بقای شهرت برندها و روابط مشتریان کمک می‌کند بلکه در فروش محصولات و خدمات با ایده‌هایی بزرگ نقش خوبی ایفا می‌کند.

 

کیفیت را به کمیت ترجیح دهید

فقط به این دلیل که یک روزنامه‌نگار، خبر شما را خواند، به این معنا نیست که شما کمپین روابط عمومی خود را به خوبی پیش برده‌اید. کیفیت خبر شما بیش از هر چیزی اهمیت دارد.

در انتهای بازی، کمیّت مقابل کیفیت قرار می‌گیرد، هر شخصی دوست دارد در صفحه‌ی اول یک روزنامه‌ی ملی قرار گیرد و این زمانی اتفاق می‌افتد که محتوای بی‌نظیری ارائه کنید. پس بهترین حالت این است که مطلبی کوتاه و پرمحتوا داشته باشد تا اینکه فقط یک مطلب حجیم تولید کنید. حداقل ۵ روزنامه‌نگار را ملاقات کنید، با آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی در ارتباط باشید و از نوشته‌ها و علایق آن‌ها مطلع شوید و سعی کنید به شکل هوشمندانه‌ای داستان‌هایتان در راستایی پیش ببرید که نظر آن‌ها را جلب کند.

 

قدرت رسانه‌های چاپی هم‌چنان برقرار است

قدرت چاپ را فراموش نکنید. متعصبان رسانه در صنعت افزایش یافته‌اند، اما به آن‌هایی که در انکار روزنامه‌ها زیاده‌روی می‌کنند اعتماد نکنید. اگرچه تحقیقات نشان داده است که رسانه‌های آنلاین در آینده‌ی نزدیک به طور قابل توجهی رشد خواهند کرد، روزنامه‌نگاران سنتی هنوز هم نقش قابل توجهی ایفا می‌کنند. روزنامه‌های ناحیه‌ای،خبرگزاری‌ها و بولتن‌های محلی بی‌شماری وجود دارند که مورداعتماد مخاطبانی هستند که قصد دسترسی به آن‌ها را دارید.

 

ارتباط خوب با روزنامه‌نگاران و صاحبان رسانه برای اجرای یک کمپین روابط عمومیِ موفق ضروری است

برای این‌که کمپین روابط عمومی شما موفق شود، به برقراری ارتباط خوب با صاحبان رسانه و روزنامه‌نگاران نیاز دارید. قبل از هر چیزی باید تحقیقات کافی انجام دهید و بهترین روزنامه‌نگاران را بیابید. سپس سعی کنید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و با محتوای باکیفیت و شفاف آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهید.

 

نسل Z و نوجوانان را فراموش نکنید

از تأثیرگذاری نوجوان‌ها چشم‌پوشی نکنید. اگر استراتژی شما این است که خدمات روابط عمومی خود را ۱۰ سال بعد در اختیار آن‌‌ها بگذارید مطمئن باشید که ۱۰ سال از برنامه عقب هستید. تحقیقات بسیاری وجود دارد که ثابت کرده‌اند چگونه نوجوانان در حال شکل دادن به ساختار جهان در سال‌های آتی هستند.

هیچ نسلی تاکنون میزان تاثیرگذاری نوجوانان امروز را نداشته است. نوجوانانی که در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ به دنیا آمده‌اند نسل Z نامیده می‌شوند و یکی از تاثیرگذارترین نسل‌های تاریخ بشر به حساب می‌آیند.

 

اینستاگرام و تلگرام بهترین کانال‌ها برای فعالیت هستند اما استراتژی فعالیت‌ها مهم‌‌تر است

درباره استراتژی بازاریابی دیجیتال خود هوشمندانه عمل کنید. فقط با ارسال روزانه اطلاعات و عناوین سازمانی به داخل شبکه‌های اجتماعی کسی به شما توجه نخواهد کرد. باید راوی داستا‌ن‌هایی باشید که برای مخاطب‌تان حائز اهمیت هستند. ویدیوهای تلگرام سریع از ذهن پاک می‌شوند و جای تصویرهای اینستاگرام را سریعاً تصویرهایی دیگر پر می‌کنند. این هنر شماست که چگونه از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا تاثیرگذاری ماندگار داشته باشید.

بدون خلاقیت کمپین‌های شما نتیجه‌بخش نخواهد بود

هیچ‌وقت ایده‌ای ارائه ندهید که فقط ایده‌ای داده باشید! اطمینان بیابید که غرق در خلاقیت و روایتی ناب هستید. اگر نتوانید اصالت و نبوغ پشت ایده خود را تشریح کنید، مطمئناً شکست خواهید خورد. تست لیتموس نیز همین موضوع را خاطرنشان می‌کند: اگر نمی‌توانید طرح خلاقانه خود را در سه جمله تشریح کنید آن را برای همیشه کنار بگذارید.

 

از شبکه‌های اجتماعی به شیوه‌ای درست بهره ببرید

همواره می‌بایست سه مورد را درباره شبکه‌های اجتماعی در نظر بگیرید:

  • ۱) ایده‌های خلاقانه جدید را آزمایش کنید.
  • ۲) به افراد تاثیرگذار شبکه‌های اجتماعی دست پیدا کنید.
  • ۳) به آنچه که کاربران درباره شما می‌گویند به دقت گوش کنید.

بهترین راه استفاده از شبکه‌های اجتماعی این نیست که تعداد محتوا را به صورت متناوب در میان کاربران نشر بدهیم، مهم‌تر از آن ساخت محتوای باکیفیتی است که با یک استراتژی مناسب نیز توزیع می‌شود.