کارگاه تحلیل زبان بدن در خبر و خبرنگاری برای اولین بار در ایران توسط «اخبار رسمی»، در روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۳ در پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران ساعت ۱۰ الی ۱۴ برگزار می شود. شرکت در این کارگاه برای اهالی رسانه و خبرنگاران با ارائه کارت خبرنگاری و یا معرفینامه توسط رسانه رایگان خواهد بود. هزینه شرکت در این کارگاه برای سایر علاقه مندان ۲۵۰ هزار تومان می باشد. (برای مشاهده جزئیات این کارگاه بر روی تیتر کلیک کنید)

اگر خبرنگاری هستید که هر روزه با افراد مختلف مصاحبه می کنید و یا در کنفرانس خبری شرکت می کنید شاید برایتان جالب باشد که بدانید در برابر پاسخ هر سوالی که می پرسید، فراتر از پاسخی که از زبان فرد دریافت می کنید، می توانید پاسخ مهمتر و یا حتی صادقانه تری را از حرکات بدن آن فرد استخراج کنید. شاید برایتان جالب باشد که حتی روش دست دادن سیاستمداران هم می تواند گویای حقایقی در مورد مذاکرات در پشت درهای بسته باشد. حتی ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید رفتار غیر کلامی و زبان بدن شما به عنوان خبرنگار می تواند در گرفتن پاسخ مد نظر از مصاحبه شونده بسیار موثر باشد.

فرم ثبت نام در «کارگاه تحلیل زبان بدن در حرفه خبرنگاری»

 

از آنجا که یکی از اهداف «اخبار رسمی» ارائه خدمات برای ارتقاء جایگاه حرفه ای اهالی رسانه است، تصمیم گرفته ایم تا با سمینارهای آموزشی متناوب در این امر کوشا باشیم که برگزاری کارگاه «تحلیل زبان بدن در حرفه خبرنگاری» از اقدامات ما در این زمینه است.

مدرس این کارگاه نیم روزه «پویا ودایع» از اساتید خبره ارتباطات غیر کلامی و کارشناسی است که دهها سمینار مرتبط با زبان بدن را برگزار کرده است. وقتی از او خواستیم که برای اولین بار در ایران، در زمینه زبان بدن در حرفه خبرنگاری کارگاهی را برای خبرنگاران برگزار کند، متوجه شدیم که گستره موضوع فراتر از آن چیزی است که در ابتدا فکر می کردیم و اینکه او از اثرات مهم آشنایی با این موضوع در سطح حرفه ای خبرنگاری سخن گفت.

پویا ودایع در مورد اهمیت آشنایی با مفاهیم زبان بدن برای خبرنگاران و اهالی رسانه گفت: «این کارگاه یک روزه برای اولین بار است که در ایران و با مشارکت آژانس رسانه اخبار رسمی برگزار می شود و هدف آن بالا بردن میزان آگاهی اهالی رسانه از رفتار غیر کلامی خبرسازان ایران و جهان است. حتی در بسیاری از عکس های خبری مورد استفاده توسط خبرنگاران می توان به وسیله آشنایی با زبان بدن، مفاهیمی را از حقیقت خبر استخراج کرد که شاید در متن خبر به آن اشاره ای نشده است و به این واسطه می توان قدرت تحلیلی خبرنگاران را افزایش داد.»

وی در زمینه این کارگاه و آشنایی اهالی رسانه در دنیا نسبت به این علم افزود: «اهالی رسانه معتبر در دنیا و ایران نسبت به اهمیت آشنایی با زبان بدن و به کارگیری این علم تبحر زیادی دارند. اینگونه اهالی رسانه می توانند از زبان بدن مصاحبه شونده میزان صداقت وی در گفتار و یا اینکه اصولا به جواب ارائه شده اطمینان خاطر دارد و یا خیر و یا به عبارتی حقیقت را استخراج کنند. حتی زبان بدن خود خبرنگار نیز در پاسخی که از مصاحبه شونده دریافت می کند بسیار مهم است. به عنوان مثال شاهدیم تحلیل های بسیاری در مورد زبان بدن به کار گرفته توسط لری کینگ مجری معروف کانال CNN و اینکه می تواند پاسخ مستقیم و سرراست را از مصاحبه شونده بیرون بکشد وجود دارد. در این کارگاه ۳ ساعته تلاش داریم تا مبانی اولیه زبان بدن و کاربردهای آن را به طور عملی آموزش دهیم و علاقمندان این حوزه را به مطالعه و آموزش بیشتر و حرفه ای تشویق کنیم.»

گفتنی است تحلیل علایم و نشانه های بدن از علوم جدیدی است که کاربرد آن در عرصه فعالیتهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی فراگیر شده است. به طور عمومی، زبان بدن در زمره ارتباطات موثر در دنیای کنونی­ است که در صورت یادگیری آن می ­توان در زمان ارتباطات صرفه جویی کرد. پیام های غیر کلامی را که ممکن است مخاطب نخواهد به شما منتقل کند را می توان با زبان بدن فهمید و استفاده کرد.

 

سرفصلهای مطرح شده در این کارگاه عبارتند از:

 • مفاهیم پایه زبان بدن 
 • کاربرد زبان بدن  
 • مزایای یادگیری زبان بدن
 • کاربرد زبان بدن در خبرنگاری و مصاحبه  
 • شناسایی علایم دروغگویی در مصاحبه
 • تحلیل نحوه ایستادن و نشستن با استفاده از زبان بدن
 • استفاده از زبان بدن در پاسخ به سوالات
 • مفاهیم و انواع خنده
 • تحلیل زبان بدن در عکس های خبری
 • انواع دست دادن های سیاسی

 

سوابق «پویا ودایع» مدرس کارگاه:

 • مدرس زبان بدن و مذاکره با ۷ سال سابقه
 • نویسنده تنها کتاب زبان بدن بومی ایران با عنوان مهندسی زبان بدن
 • نویسنده و راوی تنها کتاب صوتی زبان بدن با عنوان نکات طلایی زبان بدن
 • کارشناس روابط عمومی و افکار سنجی در شبکه های مختلف صدا و سیما
 • برگزار کننده بیش از ۱۵۰ سمینار و کارگاه آموزشی در زمینه ارتباط موثر و مذاکره
 • مدرس دوره های MBA‌ و DBA در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران
 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آقای مهندس ودایع می توانید به سایت ایشان به آدرس http://www.vadaie.ir/ مراجعه کنید.

 

زمان برگزاری کارگاه:

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳

ساعت ۱۰ الی ۱۴

برای هماهنگی تطبیق نام شما با لیست ثبت نام کنندگان و دریافت کارت ورود، لطفا حداقل ۱۵ دقیقه زودتر تشریف فرما شوید.

 

مکان برگزاری:

امیرآباد شمالی، بالاتر از تقاطع جلال آل احمد، پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران، انستیتو مهندسی نفت، طبقه ۵، مرکز شتابدهی کارآفرینی آواتک، سالن آمفی تاتر . (نقشه مسیر در انتهای مطلب)

 

هزینه ثبت نام:

 • مبلغ ۲۵۰ هزار تومان برای شرکت هر نفر به صورت آزاد
 • مبلغ ۱۲۵ هزار تومان (۵۰٪ تخفیف) برای شرکت های مشترک «اخبار رسمی»
 • رایگان برای خبرنگاران و اهالی رسانه با ارائه کارت خبرنگاری و یا معرفینامه از سوی رسانه

 

شماره حساب:

نام صاحب حساب: محمد مهدی جهانی مقدم

بانک: پاسارگاد
شماره حساب:
332-8000-12023482-1

شماره کارت:
5022291039400013

 

روش ثبت نام و اعلام حضور:

لطفا پس از واریز وجه، فرم ثبت نام زیر را کامل کنید. اگر خبرنگار و یا از اهالی رسانه هستید پس از تکمیل فرم زیر، لطفا تصویر کارت خبرنگاری و یا تصویر معرفینامه از سوی رسانه ای که در آن کار می کنید را به ایمیل [email protected] ارسال کنید و در آن نام و شماره تماس خود را قید کنید.

فرم ثبت نام در «کارگاه تحلیل زبان بدن در حرفه خبرنگاری»

 

پس از تکمیل فرم ثبت نام، ایمیل تاییدیه ظرف یک روز برای شما ارسال می شود.

 

مهلت ثبت نام:

مهلت ثبت نام تا پایان وقت اداری دوشنبه ۲۷ بهمن ماه می باشد. به علت نیاز به ارائه اسامی شرکت کنندگان به حراست دانشگاه برای ورود به دانشگاه، مهلت فوق تمدید نمی شود.

 

اطلاعات بیشتر:

برای کسب اطلاعات بیشتر و سایر هماهنگی ها می توانید با شماره های زیر در تماس باشید:

 

نقشه و کروکی مسیر محل برگزاری: