سیستم ها و پلتفرم های انتشار و توزیع خبر و محتوا در جهان به روش های مختلفی مورد وثوق بودن، اعتبار و شناسنامه دار بودن محتوای منتشره شده خود را  اثبات مي كنند تا به اين وسيله مورد اطمینان اهالی رسانه واقع شوند.  آژانس رسانه  «اخبار رسمی» به عنوان یک نمونه ایرانی که بر طبق الگوهای بومی شده جهانی و استاندارد هاي این نوع آژانس ها فعالیت می کند، از مکانیزم اختصاصی خود برای تضمین اعتبار اخبار استفاده می کند که در ادامه با چهار رویکرد «اخبار رسمی» در این زمینه آشنا می شوید.

 در  يكي از مقاله هاي گذشته با عنوان «خبرنگاران چگونه می توانند به اخبار موثق و شناسنامه دار دست یابند و از اخبار غیر رسمی و شایعات دوری کنند؟» به راه های دسترسی به اخبار موثق، معتبر و  شناسنامه دار پرداختیم. یکی از راهکارهای معرفی شده، دریافت اخبار از سرویس های توزیع خبر بود که به عنوان نمونه در ایران، فعالیت آژانس رسانه «اخبار رسمی» و مکانیزم تایید هویت شرکت ها و اخبار  قبل از ارسال به خبرنگاران يكي از اين موارد است. در این مقاله به روش های کاربردی تری که خبرنگاران عزیز می توانند در اخبار منتشر شده در «اخبار رسمی» به آنها توجه نمایند می پردازیم.

 

مورد وثوق بودن اخبار ارسالی از سوی آژانس رسانه «اخبار رسمی» به رسانه ها به چه معنی است؟

 

۱- یک تفاوت ماهوی: اخبار رسمی منتشر کننده خبر نیست بلکه پلتفرم انتشار خبر توسط خود شرکت است

 راه انداختن یک سایت خبری این روزها کار چندان سختی نیست و به همین دلیل هر روزه شاهد تولد تعداد زیادی سایت خبری هستیم که البته چندان نمی توان به راحتی، هویت منتشر کنندگان خبر را در آنها تشخیص داد. از طرفی در هر سایت خبری و یا هر رسانه دیگر آنلاین و چاپی، انتخاب اخبار، تهیه اخبار و سبک و استایل انتشار آنها را تیم تحریریه و یا سردبیر و مدیر مسئول مشخص می کند. بنابراین می توان خروجی مطالب و اخبار را سبک و سیاق و سلیقه مسئولان رسانه دانست.

اما «اخبار رسمی» بر خلاف سایر رسانه ها، خود منتشر کننده خبر نیست و تحریریه و سردبیر آن، تنها بر اخبار و مطالب قبل از انتشار، نظارت محتوایی دارند تا بر خلاف قواعد و قوانین کشور و استانداردهای عرف رسانه ها نباشد. استايل و روش اعمال شده در اخبار رسمي يك فرايند تكميلي است كه در راستاي استاندارد سازي محتواي توليد شده اعمال مي شود. 

درک این مطلب مهم که «اخبار رسمی» خود منتشر کننده خبر نیست بلکه یک پلتفرم انتشار اخبار است، باعث شناخت تفاوت ماهوی «اخبار رسمی» با سایر رسانه ها می شود.

در این پلتفرم، «اخبار رسمی» از زبان خود حرف نمی زند بلکه هر شرکت و سازمانی خود یک منتشر کننده خبر است که پس از تایید هویت می تواند اخبار خود را منتشر نماید، بنابراین شما به عنوان خبرنگار و یا رسانه می توانید به اخبار منتشر شده، به عنوان اخبار منتشر شده همان شرکت اتکا کنید.

 

۲- اخبار مشترکین بدون تایید آنها منتشر و توزیع نمی شوند

انتشار محتوای خبری و مطالب موثق و شناسنامه دار، مسئولیتی است که «اخبار رسمی» آن را به عهده گرفته است. اگر مشترکی نگارش خبرش را به اخبار رسمی سفارش داده باشد، خبر تهيه  شده در تحریریه آژانس رسانه اخبار رسمی به آن ارسال می شود و پس از تایید قطعی از سوی مشترک، در سایت «اخبار رسمی» منتشر می شود و در صورت سفارش، نسبت به ارسال خبر به رسانه ها و خبرنگاران اقدام می گردد. اگر هم خبر را خود مشترک تهیه کرده باشد، ‌مستقیما می تواند پس از تایید سردبیر منتشر کند.

در واقع  موثق  و مورد تایید بودن هر خبر در این مرحله صورت می گیرد. انتشار اخبار موثق و مورد تایید صاحبان خبر، هرگز پیش آمدهایی نظیر تكذيبيه هاي صاحب خبر و یا شایعه سازی را به دنبال نخواهد داشت.

 

۳- درج پروفایل و نام شرکت منتشر کننده خبر در کنار هر خبر

هر شرکت و یا واحد کسب وکار، پس از ثبت نام در «اخبار رسمی» و تایید هویت، توسط ارسال مدارک شرکت یا سازمان، پروفایل مختص خود را در سایت اخبار رسمی خواهد داشت. در این قسمت کلیه شرکت ها می بایست لوگوی شرکت و اطلاعات دقیق تماس و تاریخچه ای از خود را درج کنند تا پس از انتشار هر خبر، امکان تماس از سوی خبرنگاران و اهالی رسانه برای اطلاعات بیشتر و انجام مصاحبه و تهيه گزارش هاي احمالي  مهیا باشد.

نمونه پروفایل منتشرکننده خبر

نمونه پروفایل منتشر کننده خبر

پروفایل منتشر کننده، در سمت چپ هر خبر به طور خلاصه نمایش داده می شود که با کلیک بر روی «معرفی شرکت / سازمان»، وارد صفحه پروفایل کامل شرکت می شوید که در آن ضمن معرفی کامل منتشر کننده، سایر اخبار، تقویم رویدادهای این شرکت و اشتراک خبرنامه نیز قابل مشاهده است.

 

۴- درج اطلاعات تماس منتشر کننده خبر در انتهای خبر

در پایان کلیه اخبار منتشر شده در سایت «اخبار رسمی» و اخبار ارسالی به خبرنگاران، درج اطلاعات تماس یک فرد مسئول در آن شرکت الزامی است. در واقع مخاطب خبر می تواند به سادگی با فردی پاسخ گو و مسئول در آن شرکت و یا سازمان تماس بگیرد و اطلاعات تکمیلی را دریافت کند. درج  شماره تماس و ایمیل، به خواننده اطمینان بیشتری از نظر صحت و مستند بودن  خبر می دهد. همچنین خبرنگاران و رسانه ها می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این خبر و نگارش گزارش ها و مطالب تکمیلی از این طریق تماس بگيرند.

اطلاعات-تماس-منتشر کننده-خبر

اطلاعات تماس منتشر کننده خبر

 

استفاده از این نکات در پلتفرم «اخبار رسمی»، به خبرنگاران این اطمینان را می دهد که هر خبری که از کانال «اخبار رسمی» به دستشان می رسد کاملا صحت دارد و هرگز شایعه، نادرستی و تکذیبیه در آن راه نخواهد یافت.

 

اهالی رسانه و خبرنگاران گرامی می توانند با ثبت نام در «اتاق خبر اخبار رسمی»، اخبار تایید شده و متناسب با زمینه فعالیت خود را با امکانات فوق به رایگان دریافت کنند و از آنها در تهیه محتوای خبری مستند و موثق خود استفاده کنند.

 

ثبت نام رایگان اهالی رسانه در اتاق خبر «اخبار رسمی»