یک تصویر ارزش هزار کلمه دارد. همین یک جمله شما را باید قانع کند که برای تولید محتوای بصری و گرافیکی جذاب در استراتژی تولید محتوایتان وقت بگذارید. در مقاله قبلی، با عنوان «محتوا چیست»، محتوا، انواع آن و کانال های موثر توزیع آن شرح داده شد. در این مقاله، به ۴ مرحله برای تولید یک اینفوگرافیک جذاب و موثر می پردازیم. 

اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک (Infographic) ، ترکیب دو کلمه اینفو (Information) به معنای اطلاعات و گرافیک (Graphic) است و به تصویری گفته می شود که در آن اطلاعات، آمار و یا هرگونه دانشی در قالب تصویر و با استفاده از نمودارهای گرافیکی، چارت و سایر آیکون ها و تصاویر جذاب ارائه شود و هدف آن ساده سازی فهم اطلاعات پیچیده و یا جذاب نمودن ارائه اطلاعات باشد.

از اینفوگرافیک برای رسیدن به مقاصد گوناگونی همچون اطلاع رسانی، افزایش سرعت انتقال اطلاعات، آموزش، قرار دادن حجم وسیعی از اطلاعات در فضایی کم، راهنماهای کاربردی، نتایج یک تحقیق علمی و یا نظرسنجی، جلب توجه بینندگان به یک موضوع، نقشه ها و مسیریابی، مجتمع نمودن چند نوع اطلاعات در یک تصویر و دهها مورد دیگر به کار می رود.

یکی از قدیمی ترین کاربردهای اینفوگرافی نقشه های ساده است که حتما در همین متروی تهران هم دیده اید. با نگاه به این نقشه می بینید که هر نوع اطلاعات اضافی حذف شده اند، از رنگ ها برای تمایز استفاده شده است و به سادگی می توان از آن استفاده نمود.

اخبار رسمی - آموزش اینفوگرافی و کاربرد در استراتژی محتوا - نقشه

اخبار رسمی - آموزش اینفوگرافی - استراتژی محتوا - نقشه

 به عنوان مثال دیگر، یک نمونه اینفوگرافیک بسیار زیبای زیر را هم دوستان ما در شرکت لایف وب (که کار تخصصی آنها ارائه پلتفرم های تحلیل و رصد رسانه های اجتماعی است)، تهیه کرده اند که در آن به روندهای کلمات کلیدی در توییتر و گوگل پلاس در بازه مذاکرات هسته ای ژنو اشاره شده است. فرض کنید که قرار بود این اطلاعات در قالب اعداد خشک و متن بیان شوند، آیا در آن صورت می توانستند به اینگونه مخاطب را جذب کنند و با او ارتباط برقرار کنند؟ در ضمن برای تحلیل آن اعداد، می بایست آنها را به روی نمودار برد. در حالیکه در این تصویر، نمودارها به شکل جذابی گویای نتایج هستند. (برای دیدن تصویر بزرگتر در پنجره جدید بر روی آن کلیک کنید)

اخبار رسمی- آموزش اینفوگرافی - توافق ژنو در رسان های اجتماعی،‌لایف وب

اخبار رسمی- آموزش اینفوگرافی - توافق ژنو در رسان های اجتماعی،‌لایف وب

 

اخبار رسمی تاریخچه رسانه های اجتماعی

اخبار رسمی تاریخچه رسانه های اجتماعی

یک نمونه اینفوگرافیک دیگر را هم هفته قبل در وبلاگ اخبار رسمی در مورد تاریخچه سوشال مدیاها قرار دادیم که پس از به اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی خودمان، از آن استقبال زیادی شد و آن را می توانید به صورت کوچک در روبرو ببینید  (برای دیدن آن در سایز بزرگ در پنجره جدید، روی آن کلیک کنید). البته این اینفوگرافیک، تولید ما در «اخبار رسمی» نبود، ولی سعی کردیم با توضیحات و ترجمه بخشی از آن، برای مخاطب ایرانی ارزش ایجاد کنیم. -------------->

 

پس از این توضیحات اولیه لازم است بدانیم که برای تولید یک اینفوگرافیک جذاب در راستای استراتژی های محتوا یا Content Strategy، و در نتیجه رشد کسب و کار و رونق و توسعه دادن به فعالیت های بازاریابی، چه اقداماتی باید انجام داد. برای این امر شما نیاز به انجام چهار اقدام پایه ای دارید. البته هرکدام از این بخش ها دارای جزئیاتی هم هستند و مثلا تهیه گرافیک یک اینفوگرافیک که کار تخصصی یک گرافیست یا تصویرگر است، خود مراحل خاصی را می طلبد، ولی چهار بخش اصلی برای استفاده موثر از اینفوگرافیک برای موفقیت در استراتژی بازاریابی محتوا اینها هستند:

۱- انتخاب موضوع، ۲- تحقیق و جمع آوری اطلاعات، ۳- تهیه اینفوگرافی و ۴- توزیع آن در کانالهای موثر.  

 

اشتراک مجله روابط عمومی و برند اخبار رسمی

مرحله اول: انتخاب موضوع اینفوگرافیک

مهمترین هدف ایجاد و توزیع اینفوگزافیک، ارائه بهتر محتوا و بالابردن ترافیک بازدیدکنندگان است. اما چگونه اینفوگرافیک تولید کنیم؟ برای انتخاب موضوع اینفوگرافیکی که با استقبال روبرو شود و برای شما مخاطب جذب کند، می توانید از یکی از ۳ روش زیر برای انتخاب موضوع استفاده کنید:

 

۱- موضوعی را انتخاب کنید که مردم (یا مخاطبان هدف شما) به آن علاقه مند هستند

توصیه می کنیم برای این کار جلسه طوفان فکری با همکارنتان برگزار کنید. اینفوگرافیک هایی با موضوعات خیلی تخصصی و جزیی شده در مورد یک بعد از یک مساله خاص ، شانس شما را برای ارتباط با مخاطب کاهش می دهند. مثلا تهیه یک اینفوگرافیک با موضوع میزان استفاده از شیر پر چرب در ساعات اولیه صبح در مدارس ابتدایی، حتی اگر جذاب باشد، مخاطب زیادی نخواهد داشت.

 

۲- یک موضوع پیچیده را با کمک اینفوگرافیک ساده سازی کنید

برای تهیه یک اینفوگرافیک جذاب لازم نیست مطلب خیلی جدیدی را ارایه کنید. از آنجایی که اینفوگرافیک، حجم زیادی از اطلاعات را با تصویر به مخاطب عرضه می کند، می توانید از این خاصیت اینفوگرافیک کمک گرفته و یک مساله پیچیده یا حتی بغرنج را ساده کنید و به گونه ای به مخاطب عرضه کنید که به سادگی آن را درک کند. برای مثال می توانید یک فرآیند طولانی، یک مساله و راه حل آن، روش های اجرایی و ... را با کمک اینفوگرافی، ساده سازی و عرضه کنید.

 

۳- از روندهای بازار و جامعه مخاطبتان اینفوگرافیک بسازید

ببینید عموم (یا مخاطبان هدف شما) در مورد چه مطلبی صحبت می کنند. چه پدیده هایی در حال رشد و فراگیر شدن در بازار هدف شماست؟ در مورد آنها تحقیق کنید و اینفوگرافیک بسازید. رسانه های اجتماعی بهترین ابزار برای فهمیدن روندهای بازار هدف شما و استخراج آنهاست.  برای مثال، روند ایجاد و افزایش استرس در کسب و کار می تواند موضوع یک اینفوگرافیک جالب باشد. در این حالت، لازم نیست راهکار ارائه کنید، فقط روندها را نمایش دهید.

 

مرحله دوم: برنامه ریزی و تحقیق

برای تهیه یک اینفوگرافیک با کیفیت، ابتدا باید اطلاعات مرتبط با موضوع را جمع آوری کنید. می توانید از اطلاعات آماری مرتبط، عکس ها و چارت ها و نمودارهای مختلف استفاده کنید. نکته مهم این است که اگر اطلاعات را از جایی برداشت می کنید، حتما منبع آن را ذکر کنید. بر خلاف آنچه فکر می کنید، ذکر منبع در اطلاعات و محتوای شرکت شما می تواند نشان دهنده موثق و تحقیقی بودن اطلاعات باشد ضمن اینکه امانت داری و صداقت خود را نیز نمایان می کنید.

اینفوگرافیک شما باید حاوی یک پیام باشد، پس آن را دقیق و درست ارائه کنید. بهتر است این پیام در عنوان به گونه ای زیرکانه ارائه شود. حتما از کلمات کلیدی در عنوان اینفوگرافی خود استفاده کنید.

 

مرحله سوم: ایجاد اینفوگرافیک

برای ایجاد اینفوگرافیک می توانید آن را به یک گرافیست برون سپاری کنید یا خودتان آن را طراحی کنید. برای طراحی می توانید از نرم افزارهای Adobe elements, Gimp استفاده نمایید. ضمنا، وبسایت های زیر شما را در ایجاد انواع چارت و اینفوگرافیک کمک می کنند:

 

مرحله چهارم: اینفوگرافیک خود را پخش کنید

برای توزیع و رساندن محتوای اینفوگرافیک خود به مخاطب، بهتر است ابتدا آن روی وبلاگ خود بگذارید، سپس آن روی رسانه های اجتماعی پست کنید. با این روش ترافیک را به سایت خود می برید. همچنین می توانید از روی آن یک ویدیو تهیه کنید و روی سایتهای به اشتراک گذاری ویدیو ارسال کنید. یکی از بهترین رسانه های اجتماعی نوین برای قرار دادن اینفوگرافی تان، سایت «پینترست» (Pinterest) است. جالب است که بدانید، پینترست در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، بیشترین رشد را در میان رسانه های اجتماعی داشته و اکثر کسب و کارها از آن برای جذب مخاطب توسط اینفوگرافی هایشان استفاده کرده اند

یکی از بهترین راه های استفاده از اینفوگرافیک ها برای برندسازی و روابط عمومی شما، ارسال آن برای رسانه هاست. خبرنگاران و رسانه ها از اینفوگرافیک های با کیفیت استقبال می کنند و معمولا آن را با امضای خود شما در پایین تصویر منتشر می کنند. به این ترتیب توانسته اید برای خود «رسانه اکتسابی» یا Earned Media به دست آورید و نام خود را در برابر مخاطبان آن رسانه قرار دهید.

می توانید به طور اختصاصی اینفوگرافیک تولیدی تان را برای یک رسانه یا خبرنگار خاص بفرستید تا محتوای شما ارزش ویژه تری برای آن رسانه داشته باشد. یا اینکه می توانید آن را از طریق سیستم توزیع محتوای «اخبار رسمی»، برای بازه وسیعی از رسانه ها و خبرنگاران منتخبتان ارسال کنید. با این کار به همه آنها اجازه می دهید که از تصویر شما در رسانه آنها استفاده شود و در عین حال، امضای خود را در پشت مطلب ارسالی تان دارید («اخبار رسمی» شما را رسما به عنوان منتشر و توزیع کننده این مطلب معرفی می کند). به علاوه با این کار اطلاعات تماس و پروفایل کامل شرکتتان را هم برای رسانه ها ارسال کرده اید تا در صورت نیاز با شما برای اطلاعات بیشتر (مصاحبه، گزارش و شاید سفارش تولید مطالب بیشتر) تماس بگیرند و در نتیجه می تواند باعث تقویت روابط عمومی و ارتباط شما با رسانه ها (Media Relations) شود.

در صورتی که هرگونه سوال یا نظری در مورد این مقاله دارید، دیدگاه خود را مطرح کنید و همچنین منتظر مقالات سریالی دیگر من با عنوان «فرمانروایی محتوا» در آینده باشید.

لینک بخش سوم سری مقالات فرمانروایی محتوا: «فرمانروایی محتوا - بخش ۱: محتوا چیست»

لینک بخش اول سری مقالات فرمانروایی محتوا: «فرمانروایی محتوا - بخش 3: هفت راهکار برای بالا بردن سئو با استفاده از محتوا»

مجله روابط عمومی و برند اخبار رسمی