بیشتر مالکان کسب‌و‌کار‌های کوچک اعتقاد دارند که کارشان فاقد ویژگی جالب برای جلب توجه دیگران است. همین موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها برای توسعه‌ی برندشان می‌شود.

هنگامی که محصولات و خدمات خود را تبلیغ می‌کنیم، سعی در نشان دادن ویژگی‌های برجسته آن داریم. درواقع ما با پرداخت هزینه برای تبلیغات قصد داریم از کیفیت بالا و خوب محصولات شرکت خود حرف بزنیم.

 

با این حال می توان به کمک استراتژی‌های روابط عمومی مناسب، دیگران را وادار کنیم تا از خوبی‌ها و برجستگی‌های ما سخن بگویند. برای کسب‌و‌کارهای کوچک، روابط عمومی باکیفیت مزایای بیشتری نسبت به تبلیغات و دیگر ابزار گوناگون دارد.

اولین اصل در مورد روابط عمومی کسب‌و‌کارهای کوچک از این قرار است: برای گفت‌و‌گو در رسانه‌ها، لزومی ندارد که شخصیت برون‌گرایی داشته باشید.

معمولاً رسانه‌ها به دنبال مطالبی غیر از میزان درآمد شما و یا نکات عجیب‌وغریبی از کسب‌و‌کارتان هستند. برای صحبت با رسانه‌ها تنها کافی است خود و کارمندان‌تان را به خوبی شناخته و از فعالیت‌های آن‌ها اطلاع داشته باشید. تنها با چند استراتژی فوق‌العاده آسان، هر کارآفرینی قادر خواهد بود تا نمایه کسب‌و‌کار خود را برجسته کرده و توجه رسانه‌ها را به سمت خود جذب کند.

 

در این مطلب قصد داریم به آموزش روابط عمومی برای کسب وکارهای کوچک بپردازیم. از آن‌جایی‌که کسب‌و‌کار شما ممکن است استراتژی‌های متنوعی را بکار گیرد، سه نمونه از متداول‌ترین روش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 

انتشار مقاله در مجلات

 

انتخاب با شماست! می‌توانید بودجه فراوانی را صرف یک تبلیغات پرزرق و برق در یک مجله کرده و یا در عوض با هزینه اندک و ناچیز یک مقاله کاربردی و آموزشی منتشر کنید.

انتشار مقاله در مجلات یک راه آسان و سریع برای معرفی کسب‌و‌کار و هم‌چنین افزایش اعتبار آن است. هنگامی که مشتریان بالقوه و مخاطبان مجلات، مقاله تأیید شده شما را در رسانه‌های محبوب خود مشاهده می‌کنند، شما را فردی حرفه‌ای و خبره می‌پندارند.

برای این‌کار، ابتدا لیستی از مطالبی که علاقه‌مند به نوشتن در مورد آن‌ها هستید، تهیه کنید. (هرچه تعداد موضوعات موجود در این لیست بیشتر باشد قدرت مانور شما نیز افزایش خواهد یافت). بعد از آن باید در مورد مشتریان هدفی که به این مقاله علاقه‌مند خواهند بود و همچنین مجلات و انتشارات مورد علاقه آن‌ها تحقیق کنید.

 

پس از این تنها کافی است تا شجاعت انتشار مقاله خودتان را داشته باشید و با سردبیران، ویراستاران و هر شخص دیگری که برای چاپ مقاله نیاز به هماهنگی با آنان را خواهید داشت تماس بگیرید. اطلاعات تماس این افراد اغلب بر روی وب‌سایت مربوط به آن انتشارات در درسترس خواهد بود.

اگر موضوع انتخابی شما به اندازه کافی مناسب و جذاب باشد، ممکن است تاییدیه سردبیران را حتی قبل از ارسال مقاله به آن‌ها را به دست آورید. در ادامه سرفصل‌های لازم جهت انتشار مقاله در یک مجله را ذکر می کنیم:

 • ایجاد لیستی از موضوعات
 • انجام تحقیقات
 • انتخاب یک موضوع یا تیتر جذاب
 • ارسال ایده و موضوع به مجله و انتشارات
 • نوشتن یک مقاله خوب با تکیه بر تجارب، مهارت‌ها و تخصص خودتان
 • انتظار برای دریافت ایمیل یا تماس از طرف سردبیر
 • خوشحالی پس از چاپ مقاله!

 

ایجاد یک صفحه خبری در سایت خود

 

ایجاد یک صفحه خبری و رسانه‌ای در وب‌سایت خود باعث می‌شود تا خبرنگاران و روزنامه‌نگاران از شما به عنوان شخص مناسبی برای انجام مصاحبه یاد کنند. هم‌چنین انجام چنین کاری باعث صرفه‌جویی در وقت شما و مخاطبان‌تان خواهد شد. چراکه آن‌ها نیازی به جست‌و‌جو در مورد اخبار و اطلاعات جدید مربوط به حوزه شما نخواهند داشت. در این صورت دیگر نیازی به ارائه اطلاعات اضافی در خصوص موارد مختلف نخواهید داشت.

 

صفحه خبری شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • توصیفی از پس‌زمینه شرکت، محصولات و خدمات شما و جایگاه جهانی آن‌ها
 • یک بیوگرافی از شما و (در صورت علاقه به نوشتن مقالات) آدرس وبلاگ‌ها، وبلاگ‌هایی که به صورت مهمان در آن‌ها حضور داشته‌اید و مصاحبه‌های شما با نشریات مختلف.
 • هر خبر جدیدی مربوط به شما و یا موفقیت‌های‌تان
 • ایجاد یک فرم تماس برای جلب توجه روابط‌عمومی‌ها. این فرم باید بصورتی باشد که مخاطبان اطمینان یابند که در صورت ارسال ایمیل به شما، از آن‌ها استقبال خواهید کرد.
 • ارائه اطلاعات تماس با کسب‌و‌کار و افراد تیم

 

سپس این صفحه را (ترجیحاً به عنوان صفحه‌ای مجزا) در وب‌سایت خود آپلود کرده و لینک آن را در صفحات مرتبطی مانند صفحه درباره ما قرار دهید. توجه داشته باشید که خبرنگاران و روزنامه‌نگاران باید قادر باشند تا این صفحه را به آسانی پیدا کنند. عدم دسترسی آسان به این صفحه ممکن است به قیمت ناامیدی خبرنگاران از جست‌و‌جو و در نتیجه از دست رفتن یک فرصت استثنایی برای شما تمام شود.

 

میزبانی رویداد‌های آنلاین و جذاب

 

در عصر حاضر برگزاری رویداد‌ها شکل کاملاً جدیدی به خود گرفته است. به همین دلیل به منظور برگزاری یک رویداد، نیازی به پرداخت هزینه‌های کلان برای تدارکات و وسایل میزبانی و پذیرایی نیست، بلکه شما در هر کسب‌و‌کاری که باشید تنها با یک لپتاپ قادر به برگزاری یک رویداد آنلاین خواهید بود.

 

در ادامه به معرفی چند ایده برای برگزاری یک رویداد آنلاین و جلب توجه افراد جدید می‌پردازیم:

 • سازمان‌دهی و ترتیب دادن مصاحبه آنلاین، میزبانی رویداد‌های آنلاین چند روزه در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، پاسخ دادن به سوالات کاربران و صحبت در مورد موضوعی متفاوت در هر یک از روزهای رویداد
 • برگزاری یک وبینار رایگان و بیان موضوعات و مطالب خارق‌العاده‌ای که در ذهن خود دارید. برای این کار بهتر است که از یک لینک ثبت‌نام استفاده کرده و مدت زمان محدودی (مثلاً ۲۴ الی ۴۸ ساعت) را برای ثبت‌نام در نظر بگیرید. این تکنیک‌ها باعث افزایش جذابیت وبینار در ذهن کاربران شده و رغبت آن‌ها برای شرکت در آن را افزایش می دهد.
 • صحبت در مورد رویداد و ترویج آن در شبکه‌های اجتماعی و هرجای ممکن دیگری! بهتر است این کار را چند روز قبل از آغاز رویداد خود آغاز کرده و تا شروع آن ادامه دهید. فراموش نکنید که از مخاطبان‌تان درخواست کنید تا این رویداد را به دوستان خود نیز معرفی کنند.

 

به یاد داشته باشید که این رویداد‌های آنلاین می‌توانند فرصت‌های بسیار زیادی را برای معرفی شما به ارمغان بیاورند. در صورتی که رویداد شما حاوی فایل تصویری و ویدئویی باشد، بهتر است لینکی از آن را در پست‌هایی از وبلاگ خود قرار دهید. اما اگر رویداد شما یک وبینار بوده، قسمت پرسش و پاسخ آن را در انتها جمع‌آوری کرده و وبینار را به چند بخش (ترجیحاً 3 بخش) جداگانه تقسیم کرده و در پست‌های وبلاگی مختلف خود از آن‌ها استفاده کنید.

 برای بهبود وضعیت خود به عنوان یک کارآفرین، گاهی نیاز به فریاد زدن خواهید داشت؛ چراکه زمزمه‌های آرام شما به گوش کسی نخواهد رسید!

و درنهایت برای ترویج کسب‌و‌کار خود ، گاهی نیاز به فریاد زدن خواهید داشت... چراکه احتمالاً زمزمه‌های شما به گوش کسی نخواهد رسید!